MİLEN MUTFAK ÜRÜNLERİMİZ

TULUMBA TATLISI TARİFİ


Malzemesi.
1.5 lt su,
40-50 gr. margarin,
Yarım çay kaşığı limon tuzu,
1kg. Un (pastalık, böreklik un), 
40-50 gr. nişasta,
11 adet yumurta.

 
NOT: Bu tarif 1 kg. una göre verilmiştir. Daha fazla tulumba hamuru yapmak için kullanacağınız un miktarına göre malzemeleri listeye uyarak arttırınız.
 
Tulumba Şerbeti Malzemesi
1 kg. toz şeker.
0.5 lt su
Yarım çay kaşığı limon tuzu.
 
NOT: Bu tarif 1 kg. şekere göre verilmiştir. Daha fazla şerbet yapmak için kullanacağınız şeker miktarına göre malzemeleri listeye uyarak arttırınız.
 
Tulumba Hamurunun Hazırlanması
Ocağın üzerine tencere koyulur. Tencereye su,  margarin ve  yarım çay kaşığı limon tuzu ilave edilerek su kaynayana kadar beklenir.  Su kaynayınca yavaş yavaş tahta kaşıkla karıştırılarak un ilave edilir. Tencerede hamur iyice karıştırarak pişirilir. Hamur pişince tezgâhın üzerine soğumaya alınır. Hamurun içinde hafif pütürleşme olmuştur. Tezgâhın üzerinde soğumaya alınan hamur merdane ile pütürler ezilirken aynı anda nişastası da yedirilir. Hamur soğuyup nişastasıda yedirilince hamurun ortası açılarak ikişer üçer yumurta da hamura karıştırılarak yedirilir.  (11 Adet) . 11 adet yumurta yedirildikten sonra tulumbanın hamuru yağın içine dökmeye hazırdır.
 
NOT: Tulumba hamuru hazırlandıktan sonra bekletilmeden 80-90 c yağın içine dökülmelidir.
 
Tulumba Şerbetinin Hazırlanması
Tencereye su koyulur. Şeker ve limon tuzu ilave edilip kaynamaya bırakılır. 10-15 dakika kaynatılır. Şerbetin hazır olup olmadığını kontrol etmek için, içine bir kaşık daldırılıp tencerenin içine dökülür. Kaşığın üstünde kalan şerbetin son damlaları toplanıp sünerek damlıyorsa şerbet hazırdır. Şerbeti soğumaya alınız. 
 
Tulumba Kızarma Ve Şerbetleme

Dökülecek olan kızartma yağı ocağın üzerine koyulur. Yağın ölçüsü, kızartma yapılacak tencerenin yemek kaşığı dik tutulunca yarısı kadar olacak şekilde 80-90 derece ısıya ulaşınca tulumba hamuru yağın içine dökülür. Tulumba hamuru tencerenin içindeki yağın üzerini kaplayana kadar dökülür. Döküldükten sonra ocağın ateşi iyice açılır ve hızlıca yağın 160-170 dereceye gelmesi sağlanır.Tulumbanın her tarafının kızarması için yavaşça karıştırılır. Tulumba kızarınca hazırlanmış olan tulumba şerbetinin içine kızgın yağdan alınarak şerbetin içine koyulur ve şerbetin normal soğuklukta olmasına dikkat edilir.10-15 dakika sonra tulumba şerbetten alınır. Sunuma hazırdır.

 

Not:   Limon tuzu ve nişasta, tulumbanın fazla kabarmamasını ve gevrek olmasını sağlar.
          Hamur pişerken bir çay kaşığı şeker ilave edilirse tulumba yağda çabuk kızarır. Bu da tavsiye edilmez.

          Şekersiz tulumba hamuru yağda kızartılınca altın sarısı rengini alır. Şekerli tulumba hamuru ise yağda çabuk kızarır ve rengi
          biraz daha kızıllaşır.

          İyi tulumba gevrek, içi göz göz olan ve şerbeti iyi emmiş olan tulumbadır.

Not: Nişasta fazla konursa. Tulumba kızartmada kuruma yapar .Unun durumuna göre ayarlanması tavsiye edilir.


SEKTÖRDE YENİLİKLERİN ÖNCÜSÜ ÖNCE KALİTE, SONRA HİZMET : MİLEN MUTFAK


İLETİŞİM

İvedik Organize San. Bölgesi 1122. Cad. (Eski 22. Cad.) 1417. Sok. (Eski 634. Sk.) No: 24 Yenimahalle ANKARA

Gsm : +90 532 553 96 83
Telefon : +90 312 395 25 55
Faks : +90 312 395 25 56

E-Posta : info@milenmutfak.com.tr

SOSYAL MEDYA

milen mutfak facebook  milen mutfak twitter    milen mutfak sobuman  milen mutfak grafytim

Copyright © 2015 Milen Mutfak Tüm hakları saklıdır. Sitenin içeriği Milen Mutfağa, tasarımı Grafytim ve yazılımı sobuman.com'a aittir ve telif hakkı kanunlarıyla korunmaktadır. Yazılı izin olmadan kullanılamaz.